Чому шопінг і величезний вибір нас швидко стомлюють

Величезний вибір завжди стомлює. І парадокс полягає в тому, що якщо у людини немає вибору, то він бажає його мати. Але, коли йому надано більше, ніж потрібно, його накриває психологічне огиду від надлишку.

Коли потенційний покупець відвідує автосалони, частіше він відчуває себе розбитим вже до прийняття остаточного рішення. За час пошуку машини йому належить вислухати представника кожного бренду, вибрати єдину серед безлічі комплектацій, врахувати всі умови фінансування і не забути про гарантії. Коли в голові потрібно помістити стільки інформації, неминуче настає втома і саме тоді споживач виявляється абсолютно беззахисним перед послужливим маркетингом. Рішення, які приймаються в такому стані, частіше виявляються неправильними і вимушеними.

Рішення за умови втоми пояснює, чому зазвичай розсудливі люди … не можуть втриматися від пропозиції дилера поміняти їх автомобіль на новий.

Дін Спірс з Прінстонського університету стверджує, що стан втоми утримує людей в злиднях і сумнівах. Обмежене фінансове становище змушує людей щодня йти на компроміси у виборі. В результаті у них залишається значно менше психічної енергії для інших видів діяльності. Навіть звичайна поїздка в супермаркет за продуктами вимагає розумової діяльності, за силою порівнянного з мозковим штурмом.

Покупці одночасно намагаються врахувати багато чинників — ціна, склад продуктів, кількість, збалансованість. Додайте те, що під час шопінгу покупці чують і бачать оголошення про ціни, акції, інформацію з парковки, виклик персоналу. Зайвий шум, який виснажує і веде від цілей. І поки вони доходять до каси, їх кошик наповнюється імпульсними товарами, які, як ми знаємо, не мають практичної користі.

Ми з чоловіком намагаємося по мінімуму відвідувати супермаркети, все більше віддаючи перевагу маленьким еко-магазинчиках, в яких завжди обмежений вибір, щоденні поставки свіжих продуктів і достатній асортимент овочів, риби, м’яса, круп, молочних продуктів. Це дозволяє не купувати зайвого і використовувати куплене в повному обсязі. Ми перестали викидати зіпсовані продукти. І, як не дивно, завдяки усвідомленому вибору, загальний чек виходить значно менше, хоча на деякі групи товарів ціни вище, ніж у великому супермаркеті

Знаєте які наслідки у регулярного знемоги? Згодом погіршуються найбільш дорогоцінні ресурси самості, на перший план виходять лише виконавчі функції. Людина забуває про те, що йому дійсно підходить і перетворюється на зомбі, чия поведінка запрограмовано і передбачити маркетологами. Починає сумніватися, від цього ще більше втомлюється. У сумнівах, як правило, вибираються сумнівні речі. Починають страждати інші сфери життя — порушується саморегулювання, з’являється неуспішність на роботі, в школі. Притупляється почуття, яке допомагає відсівати «зерна від плевел».

Врятувати від уразливості перед стратегіями продажів може тільки обмежений вибір. Коли ми дозволяємо собі компроміс, зосередження йде на якість товару, його споживчі властивості, аналізується співвідношення ціна-якість. В таких умовах дуже явними стають позитивні або негативні критерії товару. Але найголовніше — саме компроміс є найбільш енергоємною і передової формою прийняття об’єктивного рішення. До речі, люди вже виснажені величезним вибором, вельми неохоче погоджуються на компроміс, перебуваючи під впливом реклами, обгортки або переконливих промов продавців-консультантів.

Ви ж не думаєте, що до мене приходять ті клієнти, у яких порожні гардероби? Найчастіше допомога потрібна тим, хто має туго набиті шафи, але щоранку вони вже прокидаються втомленими від думки — «що мені сьогодні одягнути?». І мова вже про якість гардероба, який недозібраних, недодуманої, але при цьому класти одяг вже нікуди. Купивши собі величезну кількість «помилок» і витративши купу грошей на речі, люди не отримали очікуваного стилю. Безвихідь і втому. Чи зможете ви, будучи невдало одягненим, повноцінно присвячувати думки масштабних проектів, зустрічі з важливими для вас людьми, із задоволенням приймати запрошення на знакові заходи?

Джордж Левенштейн припустив, що чоловіки в високій посаді, які приймають масштабні рішення, часто відчувають себе «вичавленим як лимон», коли мова заходить про їхнє приватне життя і прийнятті рішень в сім’ї.

Очевидно, що формування гардеробу вимагає іншого підходу, ніж просто спонтанні, хаотичні покупки серед величезного вибору колекцій. Важливо якість гардероба, узгодженість і обмежене, але достатня кількість комплектів. Ви завжди повинні знати — що сьогодні одягнути і куди в цьому можна піти. Образи повинні створювати рівно те враження, яке важливо зробити. Одяг повинен нам служити. Ми досить вкладаємо в неї часу і грошей, щоб отримувати дивіденди в потрібному обсязі.

Сьогодні не можна помилятися і витрачати зайвий, інакше раздрайв охопить всі сфери життя. Усвідомленість у виборі того, що ми споживаємо і впускаємо в наш будинок — продукти, послуги, одяг і аксесуари. Всі складові нашого життя повинні допомагати нам відчувати себе гармонійно, позбавляти від зайвих рішень, але головне сумнівів. А це можливо тільки в ситуації обмеженого вибору.